Narsist olabileceğinizi gösteren 10 işaret


1. İLGİNİN MERKEZİNDE OLMAYI SEVMEK

Narsist insanlar başarılarınızı büyüterek veya süsleyerek anlatır. Yani, dinleyicileri etkilemek ve ilgiyi üstlerine çekmek için olmayan detaylar uydurabilirler.

2. İKİNCİ PLANA ATILMAKTAN NEFRET ETMEK

Narsistler ilginin merkezinde olmak istedikleri için örneğin birisi sesli mesajlarına hemen yanıt vermezse sinirlenebilirler. Yani özel muameleyi hak ettiklerini düşünürler.

3. İSTENİLMEDİĞİ HALDE TAVSİYE VERMEK

Narsistler bir anda en iyi restoranları önermeye başlayabilir veya ebeveynlik hakkında bilgiçlik taslayabilirler. Narsistlerde belirgin bir üstünlük kompleksi bulunuyor.

4. HIRS KONUSUNDA SINIR TANIMAMAK

Narsistler, benzersiz olduklarına ve yalnızca en iyiyi hak eden elit bir sınıfın parçası olduklarına inanırlar bu yüzden de sadece yüksek statülü gördükleri insanlarla ilişki kurarlar.

5. AŞIRI REKABETÇİ OLMAK

Bir narsist neredeyse her alanda kazanmalıdır, yani kaybetmek onlar için söz konusu değildir. Bunun yanı sıra her yerde üstünlüklerini kanıtlamak isteyip gereksiz rekabete girebilirler.

6. KİN TUTMAK

Narsistler, konu başkalarına gelince çatışmacı olma eğilimindeler. İncinmiş duygularıyla uğraşmak yerine karşılarındaki insana sinirlenirler ve o kişiden intikam almaya çalışırlar.

7. BİRİNİ ETKİLEMEK İÇİN YALAN SÖYLEMEK

Karşılarındaki insanı etkilemek için aslında düşünmedikleri konularda iltifat ederler. Bu şekilde karşı tarafın da onlardan etkilenerek onlara iyi davranmasını sağlamaya çalışırlar. Yani karşısındaki bu manipülatif tavırdan etkilenip narsist hakkında iyi düşünmeye başlar.

8. ASLA HATA YAPTIĞINI KABUL ETMEMEK

Narsistler yaptıkları hiçbir hata için özür dilemezler. Yani, yanlış yapan kendileri olsa da hata yaptıklarını kabul etmemek için karşı tarafı suçlarlar.

9. İNSANLARI KULLANMAK

Narsistler her durumda en çok kendilerini düşündüklerinden başkalarını istekleri doğrultusunda manipüle ederek amaçlarına ulaşırlar.

10. KENDİLERİNİ ÖVECEK BİRİNİ BULMAK

Narsistler ”narsisistik arz” olarak adlandırılan ihtiyaçlarını karşılamak için başka bir insana ihtiyaç duyarlar. Yani narsist, ortaya koyduğu kişiliği onaylayacak bir insana ihtiyacı olduğundan sürekli kendisini övecek birini arar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x