O evlerin hepsi tek tek yıkılacak: Talimat geldi harekete geçildi

Pandemi ve sosyal mesafe kurallarıyla hayatımıza giren Tiny House’lar, bazı şehirlerde Valilik kararlarıyla yıkılmaya başlandı.

Doğayla iç içe, düşük maliyetli ve taşınabilir küçük evler, şehir gürültüsünden uzak yaşamak isteyenlerin ilgisini çekiyor. Ancak, bu evlerle ilgili yıkım kararları tartışma konusu oldu.

İstanbul’un çeşitli bölgelerinde Tiny House’lara rastlanabiliyor. Ancak bazı bölgelerde Valilik yıkım kararı aldı. Birçok arazi sahibi, tarlasına veya bahçesine Tiny House yaptırdı. Bu evlerin yıkılması yasal mı sorusu gündemde.

Avukat Mustafa Zafer, yıkım için mülk sahibine usulüne uygun bildirim yapılması gerektiğini belirtti. Zafer, tekerlekli Tiny House’ların doğrudan yıkılamayacağını, ancak taşınabileceğini söyledi.

Ayrıca, sabit Tiny House’ların önceden bildirim yapılmadan yıkılmasının mülkiyet hakkının ihlali olduğunu ve tazminat davası açılabileceğini ifade etti.

Tiny House’larla ilgili ayrıntılı yasal düzenlemeler yapılması gerektiği vurgulandı. Bu süreçte, mal sahiplerinin yasal prosedürleri takip etmeleri ve gerekli izinleri almaları önemli.

YIKIM KARARI NASIL VERİLİYOR?

Avukat Mustafa Zafer, yıkım kararlarının neye göre verildiğini açıkladı. İmar kanununa aykırı yapılaşma ve yer işgali durumlarında, doğrudan ev görüntüsünde olan yapıların ancak mahkeme kararıyla yıkılabileceğini ifade etti.

Her tarlası veya arsası olan kişinin Tiny House yaptırabileceğini düşünse de, burada 5 dönüm kuralına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

5 dönümlük arazi olmadığı sürece bu evler inşa edilemiyor; yani, 1 dönümlük bir arsa üzerine Tiny House yapılamıyor.

Öte yandan Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı köylerde, tarım arazilerine izinsiz olarak konulan Tiny House’lar için çalışma başlatıldı. Geçen cuma günü Danişment ve Korucu köyleri arasında, evlerin tahliyesi sırasında yapı sahipleri ile jandarma ekipleri arasında gerginlik yaşandı.

ZİRAAT ODALARINDAN TEPKİ

Konuyla ilgili olarak Edirne Ziraat Odası Başkanlığı da dün bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda ziraat odaları başkanları adına konuşan Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, kentin ülkenin çeltik ve ayçiçeği üretiminde birinci sırada yer aldığını belirtti.

Arabacı, tarım arazilerine izinsiz konulan Tiny House’ların çevresel dengenin bozulmasına yol açtığını ifade etti.

İstanbul’da, Anadolu’da, deniz kenarlarında, tarlada, bahçede görülen evlerin yıkımına tek tek başlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x